وبلاگ

مقالات سایت
نطق چکشی!

نطق چکشی!

۳۱ خرداد , ۱۳۹۶

من رویایی دارم …
این جمله در صفحات تاریخ جهان حک شده است.
چرا؟
مارتین لوتر کینگ رهبر جنبش حقوق شهروندی آمریکا در دهه‌های ١٩۵٠ و ١٩۶٠ میلادی، در نطق فراموش‌نشدنی خود در سال ١٩۶٣، لحظات تعیین‌کننده‌ای را در تاریخ آزادی و حقوق شهروندی رقم زد.
در این نطق که با عنوان “من رویایی دارم” در شهر واشنگتن دی سی ارائه شد، مارتین لوتر چندین بار عبارت “من رویایی دارم” را استفاده کرد و چند پاراگراف از گفتار خود را با جمله “من رویایی دارم” آغاز کرد.
هر بار تکرار “من رویایی دارم” مثل یک ضربه چکش بر میخ عمل می‌کرد و دوام و نفوذ میخ در اذهان مردم را بیشتر می‌کرد.
در همین پاراگراف کوتاه نیز این جمله چکش شد!
نطق چکشی یک سبک سخنرانی است که شما یک کلمه یا یک جمله را آگاهانه و عامدانه در کلام خود می‌گنجانید و آن کلمه یا عبارت را برجسته، متمایز و ماندگار می‌سازید. تکرار هوشمندانه عبارت چکش، چنان تاثیری می‌تواند داشته باشد که حتی اگر مخاطب همه چیز را به دست فراموشی بسپرد، عبارت چکش را محال است از یاد ببرد.
در طراحی یک نطق چکشی، دو نکته حیاتی به نظر می‌رسد.
اول این که بهتر است سایر کلمات و عبارت‌ها را تکرار نکنید تا اثر عبارت چکش کمرنگ نشود. اگر نطق بیش از حد طولانی باشد و یا بخش‌های مختلفی تکرار شوند، نطق نهایی رقیق می‌شود و عبارت کلیدی (چکش) کُند و بی‌رمق می‌گردد.
نکته دوم این که صرف تکرار عبارت چکش در طراحی نطق، کافی نیست. جانمایی این عبارت در نطق فوق‌العاده حساس است. برخی از موقعیت‌هایی که عبارت چکش را بهتر است در آن‌ها تکرار کنید عبارتند از: شروع نطق، پایان نطق، ابتدای فرازهای مهم سخنرانی، بعد از یک مکث، بعد از یک سوال کلیدی، بعد از یک بخش تاثیرگذار و جالب توجه.

نویسنده: