پرسش و پاسخ شماره ۴

با رئیس خود که انسانى مغرور است و نگاه بالا به پایینی دارد و به دلایل نادرستی من را مخالف خود می انگارد، چگونه باید مذاکره کنم؟

١. ابتدا این که برای حل تعارض و حل این مشکل عجله نکنید.
٢. تلاش کنید تا شخص رئیس را زیر نظر داشته باشید تا با سبک و سیاق او و مدل کاری و رفتاری او آشنا شوید.
٣. یقین داشته باشید که رئیس شما از این رو که یک انسان است، احساساتی دارد که بر مبنای آن تصمیم می‌گیرد. پس تلاش کنید تا انتظارات، دغدغه‌ها و ملاحظات او را شناسایی کنید.
۴. در ابتدا به هیچ وجه با شخص دیگری در رابطه با مشکل صحبت نکنید و پای کس دیگری را به میان باز نکنید. مگر این که آن فرد ارتباط صمیمانه و سرشار از اعتمادی با شما دارد و برای مشورت گرفتن و یافتن راه حل نزد او رفته‌اید
۵. سعی کنید به رئیس خود نشان بدهید که انسان انعطاف‌پذیری هستید و می‌توانید با آرامش و به صورتی حرفه‌ای در موقعیت‌های مختلف حاضر شوید.
۶. تجربه سیاست و بازی‌های سیاسی نشان می‌دهد که اگر قدرت مافوق را به رسمیت بشناسید و تهدیدی برای آن به شمار نیایید، این شانس را دارید که به تدریج بتوانید او را تحت تاثیر قرار بدهید و خود صاحب قدرت شوید.
٧. اگر وارد گفتگوی رو در رو با او می‌شوید، به هیچ عنوان موضوعات را شخصی نکنید و صرفا حول مسائل و مشکلات صحبت کنید.
٨. وقتی رئیس شما در مورد شما پیش‌فرض‌هایی دارد (مثلا فکر مى کند که شما مخالف او هستید)، اولین ماموریت شما این است که این پیش‌فرض‌ها را از بین ببرید.
٩. در مذاکره با رئیس خود، هرگز برای طرح مشکلات خود پیش‌دستی نکنید و ابتدا درباره چالش‌ها و اولویت‌های او و یا سازمان او گفتگو کنید.
١٠. اگر مشکلات و اهداف رئیس خود را بشناسید، می‌توانید با پرداختن به آنها، احساس همراستایی ایجاد کنید و از موضع رو به روی او، در کنار او قرار بگیرید.
١١. از “اثر بن فرانکلین” استفاده کنید. این شیوه برای از بین بردن تعارض با رئیسی که مخالف شماست، فوق‌العاده موثر است. به این صورت که از او کمک بگیرید و برای یکی از مسائل و مشکلات خود، از وی مشورت بخواهید. این تکنیک که توسط بنیامین فرانکلین در مذاکره با مخالفانش استفاده می‌شد، بسیار راهگشاست و رئیس مخالف را به شما نزدیک می‌کند و مسیر را برای تعامل سازنده در آینده هموار می‌سازد.
١٢. در ارتباط با رئیس مخالف، از ضمیر “ما” استفاده کنید.
١٣. برای این که احساس مخالفت در او کمرنگ‌تر بشود، از زبان بدن و به ویژه چهره استفاده کنید و با رویی باز و با خلقی مثبت به دیدار او بروید و گاهی لبخند بر لب داشته باشید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *