پرسش و پاسخ شماره 2

براي تبلیغ محصول با استفاده از چند بیلبورد، بهتر است يك عكس از محصول روی همه بيلبورد ها گنجانده شود يا عكس‌های متفاوت ؟

تصمیم‌گیری درباره این که یک عکس از محصول روی چند بیلبورد استفاده شود و یا عکس‌های متفاوت، به چهار متغیر بستگی دارد:

١. میزان آشنایی عمومی مردم با محصول
٢. میزان آشنایی عمومی مردم با برند
٣. استراتژی تبلیغ (ایجاد آگاهی اولیه و یا ترغیب به خرید)
۴. میزان پیچیدگی طرح بیلبورد

توضیح:

١. اگر محصولی که تبلیغ می‌شود تازگی دارد و اکثر مخاطبان تاکنون از چنین محصولی استفاده نکرده‌اند، بهتر است یک تصویر ثابت در چند بیلبورد استفاده شود و اگر یک محصول کاملا آشنا قرار است تبلیغ شود، استفاده از تصاویر متفاوت می‌تواند موثرتر باشد. (به شرط استفاده صحیح از تصاویر).

٢. اگر برند استفاده شده در تبلیغ (برند شرکت یا برند محصول) برای اکثریت مخاطبان آشنا نیست، بهتر است از یک تصویر ثابت استفاده شود و اگر مخاطبان با نام برند (شرکت یا محصول) آشنا هستند، بهتر است از چند تصویر متفاوت استفاده شود.

٣. اگر این تبلیغ محیطی بخشی از یک کمپین بزرگتر است که در یک بازه زمانی میان‌مدت یا بلندمدت محقق می‌شود، بهتر است از یک تصویر ثابت استفاده شود و در ادامه کمپین از تصاویر متفاوت استفاده کنیم. اما چنانچه کمپین تبلیغاتی محدود به استفاده از چند بیلبورد می‌شود و بناست تاثیر کوتاه‌مدت بزرگتری ایجاد شود، استفاده از تصاویر متفاوت (این بار صرفا کمی متفاوت و نه تصاویر به کلی جدید) اقناع‌کنندگی بیشتری دارد.

۴. اگر طرح کلی بیلبورد به نسبت پیچیده است و تعداد المان‌ها و فرم‌های به کار رفته در طرح اعم از کلمات، جملات، برند، لوگو، تصاویر، رنگ‌ها، فونت‌ها، … زیاد است بهتر است از یک تصویر ثابت در بیلبوردها استفاده شود و تغییراتی جزئی (تاکید می‌کنیم: جزئی) در سایر عناصر بیلبورد اعمال شود. چنانچه طرح کلی بیلبورد به نسبت ساده است و امکان ایجاد تغییر در سایر عناصر وجود ندارد، استفاده از تصاویر اندکی (تاکید می‌کنیم: اندکی) متفاوت قدرت متقاعدکنندگی بالاتری دارد.

  • توصیه نهایی:
    جمع‌بندی چهار موضوع فوق، به ما نشان می‌دهد که کفه ترازو به نفع کدام یک از دو راه پیش رو سنگین‌تر است.

پاسخ به این سوال با این دو فرض بیان شده که :
١. فرض می‌کنیم تبلیغ مورد نظر در معرض دید مخاطبان و بازارهای هدف قرار می‌گیرد .
٢. فرض می‌کنیم حتما تصویر محصول قرار است در بیلبورد گنجانده شود (چرا که می‌دانیم گاهی بهتر است اساسا از تصویر محصول استفاده نشود).

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *