تحلیلی چکیده از عملکرد کاندیداهای ریاست جمهوری ١٣٩۶ در اولین مناظره

تحلیلی چکیده از عملکرد کاندیداهای ریاست جمهوری ١٣٩۶ در اولین مناظره
١. کاندیداها در برخی لحظات، فراموش می‌کنند که مخاطب مناظره، مردم هستند و از زبان ساده و قابل‌درک برای عموم مردم فاصله می‌گیرند. این نکته در عملکرد آقایان میرسلیم و هاشمی‌طبا بسیار مشهودتر است. میان مناظره انتخاباتی (و به ویژه انتخابات ریاست جمهوری) و یک بحث کارشناسی در فضایی خاص و با مخاطب خاص تفاوت از زمین تا آسمان است.
٢. بعضی ساختارهای بیانی کم‌اثر به وفور در کلام کاندیداها تکرار می‌شود. یکی از مهمترین …. است، متأسفانه این موضوع …، بحث … از جمله مسائل مهم به شمار می‌رود، ما باید در راستای …. اقدام کنیم و چندین ساختار کم‌رمق دیگر که جان مخاطب را گرم نمی‌کند.
٣. به رغم این که زمان اختصاص داده شده به نطق‌ها بسیار کوتاه است و ٢، ٣، ۴ و یا ۵ دقیقه می‌باشد و به اصطلاح فنی نطق آسانسوری به شمار می‌رود، در اکثریت قریب به اتفاق نطق‌ها، کاندیداها از ساختار ترغیب‌کننده ارائه اطلاعات و نفوذ اجتماعی در زمان کوتاه تبعیت نمی‌کنند.
۴. در یک مناظره تلویزیونی نسبتاً طولانی ( ٣ الی ۴ ساعت)، یکی از مؤلفه‌های اساسی عملکرد کاندیداها، جلب و حفظ توجه مخاطبان است. به غیر از دقایقی از صحبت‌های آقایان روحانی، جهانگیری و قالیباف، سایر نطق‌ها از قدرت کافی برای جلب توجه و حفظ توجه مخاطب برخوردار نیست. به عنوان مثال خطاب کردن مردم، استفاده از واژه‌های تکان‌دهنده، همراه ساختن کلام با هیجان، طرح سوالات چالشی و مکالمه مستقیم با رقیب، برخی از روش‌‌های جلب توجه هستند که در این مناظره صرفا گاهی شاهد آن هستیم.
۵. واژه‌های استفاده شده توسط کاندیداها در بسیاری از موارد از توان نفوذ ذهنی و ماندگاری ذهنی برخوردار نیستند. کلماتی مانند “خوب”، “بد”، “مهم”، “ضعیف” می‌توانند با لغاتی مانند “فوق‌العاده”، “فاجعه‌بار”، “حیاتی” و “به شدت ناکارآمد” جایگزین شود و یا افعالی مانند “استفاده شد”، “نتوانستید”، “حل می‌کند” می‌تواند با استفاده از قیدها تبدیل شود به “کاملا استفاده شد”، “به هیچ عنوان نتوانستید”، “قطعاً حل می‌کند”. این فن کلامی موارد اندکى در بیان آقای جهانگیری و بیان آقای قالیباف به کار گرفته می‌شود و در سایر موارد بسیار کمرنگ است.
۶. خیلی از جملات استفاده شده توسط کاندیداها، جملات کلی هستند و عبارت‌های کلیدی تلقی نمی‌شوند و نه‌تنها قابل حذف هستند، بلکه با جملات کلیدی و متقاعدکننده قابل تعویض می‌باشند. جملاتی مانند ظرفیت‌های زیادی وجود دارند …، کشور ما می‌تواند در زمینه …، بارها تکرار می‌شود که در برخی موارد ناآمادگی کاندیداها و متقاعدکننده نبودن باعث آن است. پاره‌ای از مواقع نیز، نامزدها برای زمان خریدن و ایجاد انسجام ذهنی از چنین بیاناتی استفاده می‌کنند.
٧. رفتار کاندیداها به ویژه از میان راه مناظره در خیلی از موارد اقتصادی است و سعی می‌کنند وارد بحث‌های غیرمفید و غیرتاثیرگذار نشوند و متمرکز بر رقابت باقی بمانند.
٨. متوسط سرعت کلام در مناظره‌های انتخاباتی (بر مبنای کلمه بر دقیقه) به دلیل کوتاهی زمان و فضای رقابتی معمولا باید بالاتر از میانگین باشد. در اولین مناظره، آقای جهانگیری و آقای قالیباف بیش از سایرین از این موضوع بهره مى برند.
٩. آقای روحانی در رفتاری متمایز و بر خلاف سایر کاندیداها، برای رفتن به سمت تریبون و بازگشت از آن، از مقابل سایر کاندیداها حرکت می‌کند که نشانگر احساس آرامش و تسلط بر موقعیت است.
١٠. یکی از آسیب‌های جدی در این مناظره، عدم توجه به تفاوت سخنرانی ترغیب‌کننده و آسانسوری با سخنرانی جامع و فنی است. در یک سخنرانی مختصر متقاعدکننده و رقابتی، مقدمه‌چینی جایگاهی ندارد و بیان مقدمات صرفا به معنی ضرر کردن مناظره‌کننده است. در اکثریت موارد نامزدها گرفتار تله مقدمه‌چینی می‌شوند.
١١. استفاده از سؤالات رتوریکال، در مناظره‌ها بسیار رایج است. یعنی سؤالاتی که برای دریافت پاسخ مطرح نمی‌شوند و صرفاً جنبه تهاجمی دارند و یا با هدف تذکر و هشدار بیان می‌شوند. آقای روحانی، آقای جهانگیری و آقای قالیباف در چند مورد محدود از این تکنیک استفاده می‌کنند. با این وجود به طور عجیبی استفاده از این فن، کمرنگ است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *