روان‌شناسی انتخابات (٧)

روان‌شناسی انتخابات (٧)
جذابیت کاندیداى اقتدارگرا! کدام دسته از سیاستمداران در جلب نظر و رأی مردم موفق‌ترند؟
آن‌ها که قواعد سرسختانه و روش هاى محدودکننده را در دستور کار دارند، رویکردشان تحکم‌آمیز است و تلاش مى کنند قدرت را نزد خود متمرکز کنند؟
و یا سیاستمدارانی که روش‌های انعطاف‌پذیرتری دارند، سختگیرى زیادى نسبت به مردم ندارند، از موضع قدرت با مردم صحبت نمی‌کنند و رفتارشان ملایم‌تر است؟
در شرایط عادی، گروه دوم شانس بالاتری برای موفقیت در انتخابات دارند؛ اما، در وضعیتی که مردم نسبت به خود، زندگی خود، خانواده، شغل، امنیت و … احساس خطر می‌کنند، قدرت بالاتر و روش‌های کنترلی سیاستمداران و نامزدهای انتخاباتی را آسان‌تر می‌پذیرند.
همچنین مواقعی که مردم تحت استرس هستند و محیط و موقعیت را تهدید‌آمیز تلقی می‌کنند، راحت‌تر به سمت نامزدهای انتخاباتی قدرت‌طلب و طرفدار تمرکز قدرت متمایل می‌شوند.
به همین دلیل است که چنین سیاستمدارانی در رقابت‌های انتخاباتی، تلاش می‌کنند تا احساس خطر را در ذهن مردم ایجاد کنند و شرایط را تهدید‌آمیز توصیف نمایند.
پویایی اتوریته و اثر استرس و ادراک تهدید نشان می‌دهد که چرا بخش بزرگی از جامعه آمریکا، منش، رفتار و سیاست‌های تحکم‌آمیز و سرسختانه ترامپ را پذیرفتند. بسیاری از کسانی که رأی خود را در انتخابات ٢٠١۶ آمریکا به نفع دانلد ترامپ به صندوق ریختند، مردمی بودند که احساس می‌کردند آمریکا در خطر است و بزرگترین تهدیدها در کمین کشورشان می‌باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *