ترس از اشتباه

ترس از اشتباه

(در پاسخ به شخصی که مشکل خود را ترس از اشتباه می دانست و درخواست کمک نمود).

همیشه در کلاس ها و جلسات مشاوره بر یکی از نکاتی که تأکید می کنم این است که اگر می خواهید موفق شوید یکی از پیش نیازها این است که بر ترس هایتان غلبه کنید. چندی پیش به کتابی بر خوردم با این عنوان که  “He Who Makes the Most Mistakes Wins” یعنی “کسی که مرتکب بیشترین اشتباهات می شود برنده خواهد شد”. ما آدمها بسیاری از افکار و ایده هایمان را فقط به این دلیل عملی نمی کنیم که از نتیجه نا مطلوب آن ها ترس داریم. جالب این جاست که بسیاری از زمان ها این ترس ها ریشه در از دست دادن منابع زمانی و مالی و یا هزینه های روانی تلاش هایمان ندارند، بلکه ریشه در ترس ما از عدم تأیید توسط دیگران دارد.

ما می ترسیم که اشتباه کنیم و دیگران ما را به عنوان فردی بشناسند که ممکن است به دفعات مرتکب اشتباه شود. این در حالی است که ترس از اشتباه مستقل از نوع فعالیت ما خود بزرگترین اشتباه در راستای موفقیت است. شاید این سؤال در ذهن شما پیش بیاید که مگر نه این که تأیید شدن توسط دیگران یکی از نیازهای اجتماعی انسان است. درست اما نه به قیمت از دست دادن فرصت ها. از طرفی به همین دلیل است که یکی از وجوه توسعه فردی در همین تغییر نیاز ها منعکس می شود. به این صورت که در مسیر توسعه تمرکز انسان از برخی از عوامل انگیزشی و نیازهای بیرونی به عوامل انگیزشی و نیازهای درونی منتقل می شود.

وقتی از یکی از دوستان و همکاران نزدیک سام والتون موسس کمپانی موفق والمارت سوال می کنند که اگر بخواهی سام را در یک جمله خلاصه کنی چه خواهی گفت، پاسخ وی چنین بوده: “سام هیچگاه از اشتباه نمی ترسد”.

اکنون راهکارهایی را که به نظر من می تواند جهت مقابله با ترس از اشتباه در پیش گرفته شود به طور خلاصه ذکر می کنم.

۱-     به خودت اعتقاد داشته باش

می گویند انسان می تواند بهترین دوست یا بهترین دشمن خود باشد. بنابراین مهم این است که چگونه در مورد خودت فکر می کنی.

۲-     به داشته ها و توانایی هایت آگاه باش

لیستی از توانایی ها و قابلیت هایت تهیه کن و آن ها را برای خودت تکرار کن.

۳-     از ترست استفاده کن

تنها راه بهتر شدن این است که کاری را تمرین و تکرار کنی. به جای مسخ شدن با ترس، تلاش کن در کاری که از آن می ترسی بهتر و بهتر شوی.

۴-     خودت را مدام سرزنش نکن

تلاش کن به جای سرزنش کردن خودت، پیشرفت خود را جشن بگیری و مدام برای خود این نکته را گوشزد کنی که در مسیر یادگیری قرار داری و به تدریج بهتر و بهتر خواهی شد.

۵-     از دیگران کمک بخواه

معمولاً کسانی که ترس کمتری از اشتباه دارند، راحتتر از دیگران کمک می خواهند. فراموش نکن که همه چیز را همگان دانند.

۶-      اشتباه و پذیرفته نشدن را بخشی از پیشرفت خود بدان

تمامی موفق ها در مسیر موفقیت خود اشتباهات متعددی مرتکب شده اند اما آن ها را قسمتی از مسیر خود تلقی کرده اند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *