اثر پروانه‌ای

اثر پروانه‌ای

یکی از مواردی که در توصیف ارتباط بین تغییر و موفقیت بسیار مؤثر واقع می شود، اثر پروانه ای یا به قولی قانون اثر پروانه ای (Butterfly Effect ) است. فارغ از ریشه های علمی این قانون که به تلاش های ادوارد لورنز و سایر دانشمندان مربوط می شود و توصیف علمی آن در نظریه آشوب (Chaos Thory)، یک تعبیر ساده برای این قانون وجود دارد و آن این است که تغییرات بسیار کوچک می توانند منجر به نتایج بسیار بزرگ شوند.

طبق قانون اثر پروانه ای، بال زدن یک پروانه می تواند منجر به تأخیر و یا ممانعت از ایجاد یک گردباد شود. درزندگی نیز قصه همین است. یعنی خیلی از افراد همیشه منتظر وقایع خاص و تغییرات بزرگ و ناگهانی هستند و در صورتی که قادر به ایجاد چنین تغییرات عظیمی در زندگی خود نباشند، احساس ناتوانی و عدم وجود کنترل بر زندگی را تجربه می کنند. در حالی که، تغییرات اساسی و موفقیت های بزرگ می توانند ریشه در تغییرات کوچکی داشته باشند که هر انسانی قدرت ایجاد آنها را در زندگی خود دارد.

اثر پروانه ای ( Butterfly Effect ) توصیفی از این واقعیت است که اتفاقات کوچک و جزئی می توانند نتایج بزرگ و قابل توجهی به بار آورند. حال فرض کنید زمینه صحبت را به زندگی انسان تغییر دهیم و اتفاقات کوچک را تبدیل به تغییرات کوچک کنیم. بدیهی است که طبق قانون اثر پروانه ای تغییرات کوچک در انسان می تواند موجب نتایج بزرگی در زندگی وی شود. یکی از زمینه های رخ دادن این تغییرات جزئی در عادات انسان است. همانطور که می دانید رفتارها یا کنش هایی که در زندگی انسان تکرار می شوند، عادات انسان می گوییم.

به عنوان مثال وقتی یک نفر روزی ۳۰ دقیقه ورزش می کند، یا روزی ۲۰ دقیقه مطالعه می کند، این اعمال بخشی از عادات وی شده اند. اعمال تغییرات هرچند کوچک در این عادات انسان می تواند به تغییرات بزرگی در نتایج زندگی وی در زمینه های مختلف شغلی، تحصیلی، و یا ارتباطی باشد. اگر گمان می کنید که روزی ۲۰ دقیقه مطالعه (هر روز ) در زندگی شما تغییرات چندانی ایجاد نمی کند، سخت در اشتباهید. یکی از ویژگیهایی که تا حدی بین انسان های موفق مشترک بوده، انجام مداوم کارهای کوچک است. این ایجاد تغییر در عادات، یک فرصت خوب برای دگرگون کردن نتایج زندگی است. حیف و صد حیف اگر این فرصت از دست برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *