شگردهای متقاعدسازی ۱۵

مخالفت نرم!

تحقیقات دانشمندان روانشناسی اجتماعی پیرامون احکام قضایی غلط در کشور آمریکا از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد که در ۱۵ درصد موارد، متهم به جرم نکرده خود اعتراف کرده است. اعتراف غلط، یکی از اصلی‌ترین علت‌های صدور احکام نادرست تلقی می‌شود.

پس از انتشار این آمار تکان‌دهنده، در ۲۲ ایالت آمریکا تصمیم بر این شد که جلسات بازجویی از متهمین ضبط شود. بررسی این فیلم‌ها توسط محققین پلیس آمریکا (FBI) به یک واقعیت ظریف اشاره دارد.

اکثر بی‌گناهانی که جنایتی را گردن گرفته‌اند و به خطایی نکرده اعتراف نموده‌اند، در ابتدای بازجویی به صورتی شدید و سرسختانه با بازجویان مخالفت کرده بودند. اصرار و شدت مقاومت این افراد در مراحل ابتدایی تفحص، آن‌ها را در معرض روش‌ها و تاکتیک‌های پیچیده‌تری از جانب بازجویان قرار داده و همین موجب شده که مسیر برای اعتراف ناخواسته و نادرست هموار شود.

مقاومت شدید و مخالفت سخت با بازجویان، این پیام را به آن‌ها منتقل می‌کند که “روش‌های شما ناکارآمد است”. در نتیجه، آن‌ها را به این سمت سوق می‌دهد که روش‌های قوی‌تر و فنون حرفه‌ای‌تری را به کار بگیرند.

در مقابل، کسانی که با حفظ آرامش و به صورتی نرم با بازجویان مخالفت کرده‌اند، درگیر تعارض و مقابله به مثل نشده‌اند، رفتارهای شدید و هیجانی نشان نداده‌اند و بیش از حد بر مواضع خود اصرار نورزیده‌اند، گرفتار پدیده اعتراف غلط نشده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *