شگردهای متقاعدسازی ۱۲

موضوع مولکولی!

حمله ارتش ایالات متحده آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ که به دستور جرج دابلیو بوش اجرا شد، در کنار نابود کردن دولت صدام حسین، هزینه‌های انسانی و مالی بسیار بالایی را نیز به کشور آمریکا تحمیل کرد.

اما گران‌ترین عقوبت این تصمیم برای دولت بوش، افت شدید پرستیژ، مقبولیت اجتماعی و نفوذ جهانی بود. چرا که دلیل اصلی این حمله یعنی سلاح‌های کشتار جمعی هیچگاه توسط آمریکا کشف نشد! و مردم و رسانه‌ها شروع به سوال پرسیدن کردند!

رویکرد موضوع مولکولی پس از چنین پیامدهایی در دستور کار دولت و ارتش قرار گرفت. به این صورت که تعداد زیادی از  خبرنگاران به عراق ارسال شدند و به عنوان خبرنگار مقیم مشغول به کار گشتند. از این زمان، اکثر اخبار و گزارشات رسانه‌‌های بزرگ، بر شرایط سربازان آمریکایی، مشکلات، بیم‌ها و امیدها و جزئیات زندگی آن‌ها در عراق متمرکز شد. در نتیجه، این موضوع مولکولی، باریک اما عمیق، به تدریج سوالات اساسی (مانند این سوال که اساسا چرا این اتفاق افتاد؟ چرا حمله به عراق صورت گرفت؟) را به حاشیه راند و به عبارتی چگونگی‌ها جای چرایی‌ها را گرفت. ۷۱ درصد پوشش خبری مربوط به جنگ، از طریق این خبرنگاران انجام می‌شد و نکته جالب توجه این که خود این اهالی رسانه نیز با قرار گرفتن در بطن ماجرا، تصویر کلی را فراموش کردند و انرژی و زمان خود را به درک، مستندسازی و مخابره وضعیت سربازان در حین جنگ در کشور عراق اختصاص دادند. در نتیجه، توجه عموم مردم در کشور آمریکا نیز معطوف به قصه‌های گزارش شده، تصاویر و جزئیات مرتبط با جنگ شد.

از طریق باریک شدن و تمرکز بر یک موضوع، گفتگو درباره آن و اختصاص زمان و انرژی به آن، می‌توان آن موضوع را در کانون توجه قرار داد و آن را تبدیل به یک اولویت فکرى برای مخاطبین نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *