شگردهای متقاعدسازی ۱۰

تکرار مستقیم / تکرار غیرمستقیم

برای کسانی که در زمینه بازاریابی و تبلیغات فعال هستند، تکرار یک آیتم تبلیغاتی و به یادآورده شدن توسط مخاطب همواره یکی از مهمترین شاخص‌ها برای سنجش موفقیت تبلیغات تلقی می‌شده است.

این در حالی است که پژوهش‌های علمی اخیر این تصور را زیر سوال برده است. تکرار مستقیم یک آیتم تبلیغاتی مانند یک بنر در یک وبسایت، منجر به شکل‌گیری اثر خسته‌کنندگی (Wear-out Effect) می‌شود و میزان تمایل و اعتماد مشاهده‌کنندگان نسبت به تبلیغ و تبلیغ‌کننده را کاهش می‌دهد.

این در حالی است که تکرار همان آیتم به صورتی غیرمستقیم و در حاشیه، منجر به افزایش تمایل مخاطب نسبت به موضوع تبلیغ می‌شود. یک بنر تبلیغاتی که درست مقابل چشم مخاطب است و تکرار می‌شود او را دچار خستگی می‌سازد. اما زمانی که مخاطب مشغول خواندن یک مقاله در وبسایت است و تبلیغ مزبور در کنار مقاله قرار داده می‌شود، نتیجه به کلی متفاوت می‌شود و مخاطب نسبت به آن تبلیغ نگرش مثبت پیدا می‌کند.

آنچه برخی طراحان و فعالان حوزه متقاعدسازی به آن توجه نمی‌کنند این است که در لحظه خرید توسط مشتری، به خاطر آوردن و آگاهی نسبت به محصول یا برند عامل اصلی تصمیم‌گیری نیست. بلکه احساسی که در ناخودآگاه مشتری نسبت به آن محصول یا برند وجود دارد تعیین‌کننده رفتار وی است.

فراموش نکنیم اطلاعات حاشیه و پس زمینه هرچند به ظاهر نامرتبط به نظر بیاید، بر ذهن مخاطب اثرگذار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *