آرشیو دسته بندی: شگردهای متقاعدسازی

شگردهاى متقاعدسازى ۴۰

یک دلیل بسیار شایع دریافت پاسخ منفی از دیگران، پدیده “پس زدن” یا Backfire است.

شگردهاى متقاعدسازى ٣۹

کدام جمله به نظر تو قابل‌پذیرش است؟
الف. خیلی از مشتریان از محصولات ما کاملا راضی هستند.
ب. ٨٨ درصد مشتریان از محصولات ما رضایت کامل دارند.

شگردهاى متقاعدسازى ٣۷

روان‌شناسان اجتماعی ثابت کرده‌اند که هیچ چیز به اندازه یک دشمن مشترک نمی‌تواند انسان‌ها را به یکدیگر نزدیک کند. ذهنیت رایج افراد در اجتماع این است که:
دشمن دشمن تو، دوست توست!

شگردهاى متقاعدسازى ٣۶

شما به سوالات یک فرد با لباس شخصی و معمولی راحت‌تر پاسخ می‌دهید یا به سوالات فردی با لباس فرم (یونیفرم) مخصوص یک شغل یا یک سازمان؟
حاضر به نوشتن اطلاعات خود در یک فرم دستی بی‌نام و نشان هستید؟ حالا اگر همین فرم، تایپ‌شده باشد و روی سربرگ یک سازمان چاپ شده باشد چطور؟

شگردهاى متقاعدسازى ٣۵

سال‌ها پیش و زمانی که برای خرید کامپیوتر به یک مجتمع تجاری مراجعه کرده بودم، بعد از پرسه زدن در چند فروشگاه و گفتگو با چند فروشنده، وارد فروشگاه دیگرى شدم و پس از حدود ده دقیقه، با لپتاپی از آن خارج شدم.

شگردهای متقاعدسازی ۳۴

انسان زمانی که نسبت به کاری علاقه‌مند است، آن را ساده می‌بیند و بر جزئیات آن تمرکز نمی‌کند. نقطه مقابل هنگامی است که انسان نسبت به عملی بی‌علاقه و بی‌انگیزه است و در نتیجه آن را پیچیده می‌بیند و تلاش می‌کند تا به تمامی جزئیات آن رفتار بپردازد.

شگردهای متقاعدسازی ۳۳

دانشمندان فرانسوی در دو پژوهش در سال‌های ٢٠١٠ و ٢٠١۵، دو گروه از مردان (گروه الف و گروه ب) را ناخواسته و نادانسته با یک موقعیت مواجه می‌کنند.

شگردهای متقاعدسازی ۳۲

محرک مقابله‌ به مثل در متقاعدسازی، مبتنی بر این واقعیت روان‌شناختی است که وقتی تو در حق کسی کاری مثبت انجام می‌دهی، یک اهرم درونی در جهت بازگرداندن آن کار مثبت درون آن شخص پدید می‌آید. 

شگردهای متقاعدسازی ۳۱

زمانی که تو برای شخصی و در حق او کاری مثبت انجام می‌دهی، نیرویی در جهت بازگرداندن و جبران آن کار مثبت در وجود وی شکل می‌گیرد. این قاعده مقابله‌ به ‌مثل، اساس اکثر تعاملات اجتماعی انسان‌ها با یکدیگر است.